NYUSZINSTANT - NYUSZITÚRA

túra kiírás | teljesítők | további információk

Mi az az "instant túra"?

(instant túra vs. teljesítménytúra)

Mi az az instant túra, miben hasonlít "testvérére", a teljesítménytúrára, illetve mik jelentik a főbb különbségeket?

Először egy kis történelem: míg az első teljesítménytúrák az 1980-as évek elején jelentek meg hazánkban (Kinizsi Százas, Gerecse 50), addig az "instant túrák" jó 30 évvel később, részben a változó igények és túrázói szokások, a terepfutás népszerűsödése, részben pedig az okostelefonok és a GPS technológia elterjedésének köszönhetően.

Az instant túrák ismertebbé válásához hozzájárult a 2020-as COVID-járvány is, amikor a teljesítménytúrák mint (tömeg)rendezvények nem kerültek megrendezésre, egyéni túrázásra, így az instant útvonalak bejárására azonban lehetőség volt.

Ha jól tudom, az első ismertebb hazai instant túra a 2013 őszén létrejött (A) Kör volt a Börzsönyben, de az a legyőzendő távolság (152 km), szint (7100 m) és nem túl bő szintidő (30 óra) miatt csak egy elég szűk terepfutó elit számára volt teljesíthető. Persze A Kör is eredt valahonnan, ihletője leírása szerint a coloradoi Nolan's 14 volt (ami egyébként "lineáris" útvonalú, lásd pár bekezdéssel lejjebb).

Néhány hónappal később, 2014 elején érkezett a vértesi Vérkör (76 km, 1601 m, 18 óra), ami már akár a hétköznapi terepfutók, gyalogtúrázók számára is elérhetővé tette az instant túrákat, valamint magát az "instant túra" fogalmat is jobban bedobta a köztudatba és sikeresen elterjesztette.

Nézzük először a hasonlóságokat az instant túrák és a teljesítménytúrák között. A legfontosabb, hogy ugyanúgy egy előre meghatározott útvonalon kell végigmenni, zömmel hegyekben, erdős-mezős területeken, és általában jelzett turistautakon. Ugyanúgy van egy meghatározott szintidő, amin belül a teljesítést elfogadja a rendező. Az útvonal tekintében az instant túrákra inkább jellemző a "körtúra" jelleg (elég gyakori, hogy a "kör" szó maga is szerepel a túra nevében), azaz hogy a rajt és a cél ugyanott van, az A-ból B-be jutó "lineáris" instant túra jóval ritkábbnak számít. A távolság ugyanúgy lehet rövid (10-15 km), de akár száz vagy több száz kilométer is (a leghosszabb a DZD 600 Zalában).

(Bizonyos szempontokból akár az Országos Kéktúra is felfogható egyfajta speciális "instant túrának" is, hiszen ugyanúgy fix útvonalat kell igazoltan követni és bármikor teljesíthető, igaz, ott egyáltalán nincs szintidő, és a sok apró részletben való bejárás a jellemző, ami a legtöbb instant túránál nem megengedett - bár vannak kivételek is, például a Térképkörök, amiket több részletben, külön túranapokon is lehet teljesíteni).

A teljesítménytúrákhoz hasonlóan az instant túrák teljesítői is általában felkerülnek az adott túra "dicsőségtáblájára", online teljesítői listájára, sőt az instant túrákra jellemző, hogy jobban nyilvántartják a teljesítési időt is, nagyobb hangsúlyt helyezve a verseny jellegre. Gyakori, hogy egy adott túrára több szintidőt is megadnak, külön a túrázóknak és a futóknak, illetve ha a kiírás engedi (erre is van példa), akkor a kerékpáros teljesítőknek.

A legfőbb és legegyértelműbb különbség, hogy míg egy teljesítménytúra mindig az év egy adott napján van, tehát egy fix dátummal meghirdetett rendezvény, addig az instant túrára (csaknem) tetszőleges időpontban mehet az ember, bármelyik évszakban, a hét bármely napján, tetszőleges napszakban, és annyiszor, ahányszor csak szeretne. (A "csaknemet" az indokolja, hogy azért a szélsőséges időjárás, bizonyos körülmények, rendezői kiírások, vagy vadászati, erdészeti korlátozások, lezárások azért lehetnek, így ezeket figyelembe kell venni és ezekről fontos tájékozódni az indulás előtt).

Mivel így az instant túra nem "rendezvény", ebből fakad néhány további különbség, pl. hogy egy instant túrán az adott napon jóval kevesebben vannak, könnyen lehet, hogy az induló csaknem végig teljesen egyedül lesz az erdőben, vagy azzal a kisebb társasággal, akikkel együtt indul, és legfeljebb a felkapottabb turistautakon találkozik más túrázókkal, kirándulókkal. Nincs megszervezett ellátás, nincsenek "etetőpontok" sem, ezekről teljesen az indulónak magának kell gondoskodnia. Ilyen szempontból egészen más élményt jelent, mint egy teljesítménytúra, ahol az ember könnyen összefut régi ismerősökkel vagy szerez újakat, vagy egyszerűen csak "random" túratársak sokasága veszi körül.

Mivel nincsenek személyzettel ellátott ellenőrzőpontok, pecsételőhelyek mint egy teljesítménytúrán, ezért a teljesítés igazolására többféle alternatív módszer terjedt el, ilyen pl. az előre kihelyezett QR kódok beolvasása, vagy az útvonal adott pontjain fotó készítése, GPS track beküldése, vagy speciális appok (pl. GEOGO) használata, esetleg GPS jeladó. Általában a teljesítési szándékot előre be kell jelenteni néhány órával vagy nappal az indulás előtt, és az indulás regisztrációhoz kötött, de olyan túrák is vannak, ahol elég utólagosan "beszámolni" és igazolni a teljesítést (pl. Nyuszinstant).

Ahogy a teljesítménytúrákon az itiner, térkép segíti az indulókat, ez az instant túrákon is rendelkezésre áll, általában online, letölthető / kinyomtatható / telefonra menthető formában, így ezekről a túrákról is lehet előre tájékozódni vagy telefon segítségével a túra közben navigálni.

Míg a teljesítménytúrákon az oklevél, kitűző / jelvény a legelterjedtebb díjazás, addig az instant túrák a legtöbbször érmet adnak a sikeres teljesítőknek (ennek önköltségi árát ki kell fizetni).

Tehát az instant túrára úgy is tekinthetünk, mint egy névvel, sőt "branddel" rendelkező terepfutó / túrázó útvonalra, körre, amit a megalkotói igyekeznek gondozni, a teljesítést szándékozók számára minél átfogóbb információkat, tájékozódási segédletet adni, a teljesítőket (és eredményeiket) nyilvántartani, és számukra a kiírásban szereplő díjazást rendelkezésre bocsájtani.

A fix, vagy csak ritkán és kismértékben változó útvonal lehetővé teszi az eredmények összehasonlítását, a látnivalók, vízvételi helyek, technikás részek, várható nehézségek stb. dokumentálását és egymással való megosztását, így ha nem is olyan mértékben s máshogy mint egy teljesítménytúra vagy terepfutó verseny, de az instant túra is ad egyfajta közösségi élményt is, még a magányos teljesítők esetén is.

Jó túrát, futást mindenkinek a Nyuszinstant útvonalán!

Csetneki Sándor

Nyuszinstant — Téged is kalandra hív
a leghosszabb nyuszitúra!

Bakancsos Szurikáta
Természetjáró Egyesület
,
2024.

NYUSZINSTANT - QR