túra kiírás | teljesítők | további információk
és mit lehet tudni a nyuszitúrákról?
Hátha érdekli a kedves látogatatót, olvasót, túrázót a nyuszitúrák története, eredete (végül is miért ne, valóban érdekes témakör), így igyekeztem ezekről a speciális túrákról összeszedni néhány információt. Ami konkrétan a Nyuszinstant eredetét illeti, arról itt lehet bővebben olvasni.
(A helyesírással kapcsolatban, találkozni a külön írt "nyuszi túra" és az egybeírt "nyuszitúra" változattal is, de az utóbbi az elterjedtebb, így igyekszem következetesen ezt használni én is.)
Magam talán tizenévesen, a '90-es évek közepén hallottam először "nyuszitúráról", addig a húsvéthoz, a húsvéti nyuszihoz csak a csokinyulakat, csoki- és festett tojásokat, illetve a locsolkodás hagyományát kötöttem. A családban egyik unokatestvéreméknél kezdett hagyomány lenni, hogy húsvét napjaiban egy közeli erdőben, parkban édességeket (a már említett csokinyulat, csokitojást, Kinder-tojást, stb.) rejtenek el a szülők, és a gyerekek egy kis séta, rövid kirándulás közben ezeket megkeresik.
Ez a szokás Amerikában is ismert, "Easter treasure hunt" (húsvéti kincsvadászat), illetve "egg hunt" (tojás vadászat) néven. Érdekesség, hogy a hazánkban ismert "keresd meg a tojásokat az útvonalon / bokorban / fák mögött" verzió helyett itt gyakran rejtvényekben, apró szöveges feladványokban adják meg az elrejtett tojások, kincsek helyét, a gyermekek életkorának megfelelően, általában könnyen megfejthetően.
Egyébként ezt a "tojás vadászatot" a 16. századi Németországból, Luthertől eredeztetik: "Tudjuk, hogy Luther Márton húsvéti tojásvadászatot tartott, ahol a férfiak tojásokat rejtettek el a gyerekek és nők elől, és a tojások az üres sírt szimbolizálták, amelyből feltámadt Jézus Krisztus." (chaseoaks.org)
(Ebből a szokásból terjedtek el később a rejtett, trükkös "easter egg" funkciók is a különböző szoftverekben.)
De visszakanyarodva a nyuszitúrákhoz, van ezeknek egy másik ága, amely nem elsősorban a "kincskeresésről" szól, hanem egy olyan túra, ami inkább nevében, tematikájában kapcsolódik a nyuszihoz (és általában húsvétkor van, de nem mindig).
Ilyen például a Bakonyi Nyuszitúra a Gaja-völgyben húsvétkor, vagy a Bükkben a Bükkinyúlsz, ami viszont egy húsvét utáni, nyári túra, illetve instant formában is teljesíthető, bármikor.
És persze ilyen a Nyuszinstant is, ami szintén bármikor teljesíthető, és ugyan kincseket keresni nem kell (bár átvitt értelemben persze fedezhet fel közben kincseket a túrázó, futó a tájban és önmagában), viszont különleges módon maga az útvonal is nyuszikat formáz.
(Ami a kincskeresést illeti, a rejtvényeket kedvelőknek ajánlom a Titkos Instant túrákat is.)
Jó túrázást, futást, "kincskeresést" mindenkinek a Nyuszinstant trailen és a többi nyuszitúrán!
Nyuszinstant — Téged is kalandra hív
a leghosszabb nyuszitúra!
Bakancsos Szurikáta
Természetjáró Egyesület,
2024.